Prameny k dějinám obce Hlízov a osobnost prvního kronikáře

Dějiny Hlízova jsou zapsány v kronikách uložených ve Státním okresním archivu v Kutné Hoře. První kronikář Rudolf Šporcl představil sám sebe v Pamětní knize obce Hlízov I.
Jeho fotografii i curriculum vitae si můžete prohlédnout v příloze.

Informace na webové stránce jsou  převzaty z těchto pramenů:

Pamětní kniha obce Hlízova I. (1924-35)

Pamětní kniha obce Hlízova II. (1936-63)

Pamětní kniha obce Hlízova III .(1993-1998)

Pamětní kniha obce Hlízova IV . (1998- do současnosti)

Podle evidence okresního muzea měla také existovat kronika obce od roku 1970, ale je nezvěstná.

Kronika obce byla zřízena 30. ledna 1920 dle zákona o pamětních knihách vydaného Národním shromážděním ČSR.

Od roku 1924 do roku 1939 psal kroniku řídící učitel Rudolf Šporcl. V roce 1936 získal uznání odbor. rady Dr. Černého, " neboť vyhovovala nejlépe po stránce obsahové i formální".

Jméno dalšího kronikáře není v pramenech uvedeno. Ale na první pohled je patrné, že úroveň zápisů se snížila. V textech je řada chyb nejen pravopisných, ale především chybí u řady informací přesnější označení. Kronikář se často odkazuje, že mu potřebné údaje nebyly národním výborem  sděleny. Zápisy končí rokem 1963. Obec byla sloučena s Novými Dvory a nový národní výbor rozhodl, že kronika zapisována nebude. Neexistuje však ani kronika Nových Dvorů.Zápisy pro Hlízov  byly obnoveny až v roce 1993 po rozdělení obou obcí.

V letech 1993 - 1998 zapisovala velmi pečlivě všechny události paní Miroslava Hrůzová,roz. Brunclíková.

V současné době je kronikářkou obce paní Alena Dempírová. A obec tím znovu  získala výbornou a pečlivou zapisovatelku událostí, které se stávají dějinami.

publikováno: 29. 1. 2024 17:23, OI Developer