Pamětní deska na budově bývalé školy

Pamětní deska se jménem Františka Kočárníka na budově bývalé školy již není, ale kronika obce zaznamenala její odhalení z roku 1936.

23. a 24. května 1936 obec uspořádala ve škole  výstavu k uctění památky Františka Kočárníka, hlízovského rodáka, který v srpnu 1914 vstoupil do československých legií (Rota Nazdar) a padl za svobodu vlasti 26.4. 1918 v bitvě u Bois D Hangard.

Mezi vystavenými exponáty  nechyběly  vyznamenání  a další památné předměty na jeho osobu.

V těchto dnech  se sešlo v Hlízově 10-12 tisíc lidí z Kutné Hory a okolí. 65 osob u pokladen sotva stačilo prodávat vstupenky.

Program zahájil průvod vojska, legionářů, sokolstva, hasičů, tělocvičné spolky, skauti, jízdní Sokol a selská jízda.

Mezi čestnými hosty byli členové Kočárníkovy rodiny, zástupce ministra Národní obrany divizní generál Kutlvašr, senátor Josef Machovský a okresní hejtman Dr. Kladivko.

Na závěr slavnosti byla odhalena  na budově školy deska z černé švédské žuly. Reliéf tváře F. Kočárníka  zhotovil  z bílého mramoru kamenický mistr Borovička.

Text : Do této škola chodil dobrovolník František Kočárník. Vstoupil v srpnu 1914 do slavné Roty Nazdar a padl za svobodu vlasti 26.4.1918 v bitvě u Bois D Hangard. Legionář statečný a věrný!

publikováno: 30. 1. 2024 09:58, OI Developer