Pomníky v Hlízově

Pomník padlých v 1. světové válce  byl odhalen 29. června 1924. Vznikl na parcele č. 98, která patřila velkostatku.

Tvoří ho obelisk z hořického pískovce, který za 8 000 korun zhotovila firma Oberherr a Kindl z Kolína.

Až později byly vysázeny ozdobné keře a  pozemek byl  oplocen drátěným plotem.

Odhalení pomníku provázela velká slavnost, jíž se zúčastnily hasičské a sokolské sbory z okolí.

Zpěvácký spolek Tyl zazpíval Foerstrovu skladbu " Z osudu rukou" a proslovy přednesli tajemník Zemědělské rady Oldřich Suchý a řídící učitel Rudolf Šporcl.

Veřejné cvičení předvedlo 40 mužů a 45 žen, 24 dorostenců a 30 dorostenek a 30 žáků a 54 žákyně. V družné zábavě se pokračovalo dlouho do noci.

O rok později byl vztyčen pomník pozemkové parcelace  z let 1919-1925 u mostu přes řeku Klejnarku.

Počasí v den slavnosti bylo deštivé a nepřálo tak průvodu krojové jízdy  a  pěších příchozích ke Klejnarce. Proslov přednesl starosta Machovský.

Mezi hosty byl opět přítomný dr. Oldřich Suchý. Tomuto  programu předcházelo divadelní přestavení o selské rebelii z 18. století.  Po slavnosti následoval koncert Hylasovy hudby na Pančuli.

V roce 2002 byl pomník ( vztyčený roku 1925 ) přenesen od Klejnarky na louku ke hřbitovu a doplněn dalším pomníkem, který odhalil Pozemkový úřad  v Kutné Hoře.

Text připomíná komplexní pozemkové úpravy z let 1995-2002.

publikováno: 30. 1. 2024 16:58, OI Developer