P
U
S
C
P
S
N
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Vstupní strana | Česky
28.03.2024 - 19:25 CET Přihlášení uživatele
 Pouze ve vybrané rubrice
 Hledání i v textu článku
 Hledání i v seznamu příloh

 

Obec > Historie obce

Tisk PDF dokument Pošli upozornění na záznam Zpět

Dějiny hlízovské školy

Vloženo: 30.01.11 10:03 - Mgr. Jitka Šimková, Zobrazeno: 106727x

Historie školy:
Od 16. století docházely hlízovské děti do školy do  Malína. Plán vystavět vlastní školu vznikl v roce 1839, když počet školáků z Hlízova vzrostl na 120 a v Malíně již pro všechny nebylo místo. Pro děti z  Mladého Hlízova ( roku 1802 jich bylo 13 ) byla určena škola ve Starém Kolíně .


První škola měla být přestavěna ze starého špejcharu u zámku. Stavbu by provedl zednický mistr Johan Slepička, rozpočet činil 2 107 zlatých 29,5 korun vídeňských. Obci však chyběly peníze, a tak se obrátili na hraběte Chotka s žádostí o podporu na stavbu a o příspěvek na plat učitele. Hrabě odpověděl, že “ stavbu školy považuje za pohodlnost usedlíků , vzdálenost do Malína není tak velká“. A tak celá věc usnula. Hlízovské děti dál chodily do školy do Malína, kde jich bylo i s malínskými zapsáno 236. Na všechny se nedostávaly židle, a tak celý den stály nebo seděly na zemi.


V roce 1848 komise v Hlízově konečně rozhodla, že pro potřeby vyučování bude pronajata místnost v hospodě č. 48 s pokojíčkem pro učitele. Prvním učitelem se stal Jan Kudrna, který dříve působil jako učitelský pomocník v Malíně. Vyučovat se začalo 17. srpna 1849 ve výčepu, a pokud se v hospodě konala „muzika“, musely se ze třídy lavice vystěhovat, po skončení tancovačky zase vrátit nazpět a „třídu“ uvést do potřebného stavu. Tam se děti učily dva roky.


Roku 1851 se škola přestěhovala do č. 31 k Janu Pospíšipovi. Třída byla zřízena z ovčína a v domku bydlel učitel.
První opravdu školní budovu postavila obec za 6 000 zlatých v roce 1861 na „Vohrádce“. Stavbu realizoval zednický mistr Slepička z Nových Dvorů. V roce 1875 byla jednotřídka rozšířena o druhou třídu.


Ta sloužila až do roku 1907, kdy byla slavnostně otevřena moderní škola, postavená podle projektu kutnohorského stavitele Čeňka Dajbycha nákladem 45.000 korun vídeňských . Stavbu provedl Jindřich Rákosník ze Sedlce a kutnohorský městský zahradník Arnošt Černovský založil hned u školy park, který byl podle tehdejších vyjádření ozdobou školy i celé obce. Po dostavění byla budova učiteli ohodnocena jako nejpraktičtější v kutnohorském okrese.

Vyučování probíhalo ve dvou třídách až do roku 1986, kdy byla škola zrušena Školským úřadem  z důvodu malého počtu žáků.

V roce 1990 byla škola z iniciativy Občanského fóra obnovena, ale po čtyřech letech byla ze stejného důvodu uzavřena. Budova byla přestavěna na Dům s chráněnými byty. V přízemí budovy sídlí již od roku 1950 mateřská škola. A tak školská tradice zůstala alespoň částečně v Hlízově zachována.